Sokaktaki Canlar İçin Neler Yapabiliriz?

Soğuktan korunmak tüm canlılar önemlidir. Gönül çayı, kahveyi alıp pencere önünde kar manzarası izlemek istese de sokakta yaşam mücadelesi veren canları düşününce kış mevsimi hepimizin içini acıtıyor değil mi? Olumsuz hava koşullarının etkisini azaltmak için kış ayında yapacağımız küçük uygulamalarla hayat kurtarmak elimizde!

 
 
  • Kışın akla gelen en önemli konu barınmadır. Özellikle soğuk hava koşulları oldukça zorlayıcı olabiliyor. Sokaktaki dostlarımıza tahta veya kartondan evler yapabiliriz. Kartondan yapılacak evleri poşetle kaplayarak suya dayanıklılığını artırabiliriz. İçerisine eski kullanmadığımız bir giysi, örtü veya minder koyabiliriz. Dilerseniz belediyenizden de yuva koyulmasını isteyebilirsiniz.
  • Dostlarımız bizden farklı metabolizmaya sahiptir. Ama bazı yemeklerimizi onlarla paylaşabiliriz. İçerisinde şeker, soğan, sarımsak olmayan yemeklerimizi plastik kaplarla onlara öğün olarak verebiliriz. Elbette onların diyetine en uygun öğün seçenek mama olacaktır. Eğer durumumuz elveriyorsa onları beslemek için yanımızda yaş veya kuru mama da bulundurabiliriz.
  • Havaların soğumasıyla sokaktaki dostlarımızın içme suları yağmur vb. nedenlerle kirlenebilir, aşırı soğuyabilir ve hatta donabilir. Sularını sıklıkla kontrol edip tazeleyebilir, içerisine biraz sıcak su ve donma riskine engel olmak için birkaç damla zeytin yağı ekleyebiliriz. Dilerseniz soğuk hava koşullarına karşı dirençlerini artırmak için içme sularına veterinerlerin önereceği vitaminlerden de damlatabiliriz.
  • Eski artık kullanmadığınız yatak, battaniye gibi tekstillerinizi ve eski gazetelerinizi barınaklara bağışlayabiliriz.
  • Hasta, yaralı veya bakıma muhtaç canlarla ücretsiz ilgilenen kurumlarla iletişime geçerek onlara yardımcı olabiliriz.
  • Kışın zorlu şartlarına karşı onlara geçici yuva olabiliriz. Belki bu misafirlik yeni bir dostluğun başlangıcıdır.
  • Soğuktan korunmak veya ısınmak için aracınıza sığınmış kedi olabilir. Özellikle karlı günlerde aracınıza binmeden önce lastiklerin üzerini kontrol ederek ve kaputa vurarak bu canların hayatlarını kurtarabiliriz.
  • Kuşları unutmak olmaz! Camlarınızın önüne bir kap su ve kuşların tüketebileceği yiyecekler koyabiliriz.

 Sokakta yaşam mücadelesi veren canlarımızı koruyup sevelim. Hayat sevgiyi paylaşınca güzel…
Bütün hayvanlar eşit doğar ve yaşama hakkına sahiptir. Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.