Pandemi Tesis Yönetimi Sektörünü Nasıl Etkiledi?

2.06.2021 MALL REPORT 

Sektör ve hizmetlerine ilişkin sorularımızı yanıtlayan BSA Şirketler Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gamze YAPICI, pandeminin iş süreçlerine olan negatif etkileri minimize etmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

  • Pandeminin getirdiği kaygılar tesis yönetimi sektörünü nasıl etkiledi? Müşterilerinizin değişen beklentileri karşısında ne tür çözümler sundunuz?

Pandeminin sadece hizmet sektörüne değil tüm iş yaşamına getirileri mevcut. Son yılda yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri fesih yasağının beyaz yaka personel seçme ve işe alım süreçlerine olan negatif etkileri. İşten çıkarma yasağının deneme süresini ortadan kaldırması sonucunda, işin niteliğine en uygun aday ile çalışabilmek isteğimiz sürecin hantallaşmasına neden oldu. Bilindiği gibi 29 No’lu kod için yakın zamanda personel lehine olumlu bir düzenlemeye gidildi. Bu olumlu gelişmenin yanında bizler, deneme süresi nedenli çıkış işlemlerinin de yapılabilmesinin gerekliliğine inanıyoruz.

Müşteri beklentileri aslında stabil. Stabil diyoruz çünkü müşterilerimiz outsource hizmetleri ile ilgili hakkı olduğu üzere en iyisini istiyor. Bizler de pandemi süreçlerinin negatif etkilerini müşterilerimize hissettirmemek üzere çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

  • Hizmet ve personel kalitesiyle ilgili standartlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Emek sermaye yoğun bir sektör olduğumuz için devamlı olarak değindiğimiz üzere kalitenin gelişmiş teknolojik yatırım, mutlu ve huzurlu çalışanlar sayesinde gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bunun için personellerimizle aile havasındaki yakın sıcak ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Statik duruşu uzun yıllar önce reddedip, sürekli değişim ve gelişimi benimsediğimizden hem süreçlerin iyileşmesi için sektörü hem de teknolojik gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Kullandığımız teknolojilerin de sonucu olarak gün geçtikçe daha dinamik iş modelleri geliştirebiliyoruz.

  • Hizmet sektöründe 25 yıllını tamamlayan bir firma olarak sektörün geleceğine ilişkin yorumlarınız nelerdir?

Sektörden bağımsız olarak artık çalışma ortamının geleceğine ilişkin çalışmalar yürütmekte fayda var. Ofis ortamı home office çalışmaya evrildi. Uzaktan çalışma geçmişi olmayan firmaların bu tanıdık olmayan modele uyumu, çalışmanın verimliliği ve hizmetin yürütülmesi kadar yönetimi de oldukça önemli. Uzaktan çalışmaya uygun teknolojilerin de yardımı ile çalışmalarımız sekteye uğramadan devam ediyor.

Yine yıllardır sıklıkla belirttiğimiz üzere pazara giriş engeli için birtakım çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu sermaye şartı veya belge zorunluluğu olabilir. Hem sermaye hem de belge zorunluluğu bir arada uygulanabilir. Bizler, ciddi fonlama gerektiren bu sektöre işi layığıyla yürütemeyecek olan firmaların dahil olmasına oldukça karşıyız. Bulunduğumuz sektörün gereği olarak vaktinde ve eksiksiz yerine getirilmesi zorunlu sorumluluklarımız mevcut. Çok uzun süreli hizmet verdiğimiz müşterilere sahibiz. Ancak yeni ihale alımı süreçlerinde ihalenin alınması, hizmet ve yatırımların planlanması kadar ihale sonunda işvereni zarara uğratmayacak şekilde işin tesliminin de planlanması gerekli. Maalesef sektöre girişin bu kadar kolay olmasının yol açtığı iştah sonucunda etkin olmayan, deneysel, tecrübesiz yatırım ve iş modelleri hem işvereni hem de sektördeki diğer firmaları oldukça zor durumda bırakmaktadır. Bizce artık sektördeki mevcut sıkıntıların çözüme ulaştırılması ve yeni şeyler söylemenin zamanı çoktan geldi.